Sarımsaklı (Küçük Köy)

Sarımsaklı Nerede Nasıl Gidilir

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Sarımsaklı Nerede Nasıl Gidilir
  • Karayolu
  • Havayolu
A

SarımsaklıBalıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde yer alan, 7 km uzunluğunda ve 100 m enindeki dünyaca ünlü kumsalıyla, Marmara’nın en gözde turizm bölgelerinden biri. Ayvalık’a 8 km uzaklıkta, Ayvalık’ın otel ve plaj bölgesi olarak anılan Sarımsaklı, batıdan esen ve öğle saatlerinde başlayan imbat rüzgârı ile bunaltmayan nefis bir iklime sahip.

Sahil boyunca uzanan kafelerde içeceğinizi yudumlayabilir, arkadaşlarınız veya ailenizle hoş vakit geçirebilirsiniz. Yeşilin tüm renkleri, mavinin en güzel tonu ve kilometrelerce uzanan altın renkli kumsalıyla Sarımsaklı, yerli ve yabancı turistin Kuzey Ege’deki adresi.

Lüks otellerden, pansiyonlara, balık restoranlarından, küçük büfelere dek Ayvalık’ın en önemli turistik bölgesi olan Sarımsaklı sahilinin en önemli özelliği pırıl pırıl altın renkli kumunun vücuda yapışmaması. Turkuaz rengi denizi ise akvaryum güzelliğinde olan Sarımsaklı’dan sağa dönüp devam ettiğinizde yol sizi küçük koylara götürüyor.

Bu koylardan en güzeli olan ve Badavut olarak da bilinen Şahinkaya da sakin ve huzurlu ortamıyla ayrı bir güzelliğe sahip. Birbirinden güzel 22 plajın yer aldığı Sarımsaklı’da gidip deniz, güneş ve kum üçlüsünün yanı sıra, rüzgâr sörfü yaparak da denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Gelinkaya, Badavut, Kurugöl ve Deliklitaş gibi doğal güzellikleri, Aya Athanasiu Kilisesi ve Şeytan Sofrası’nın eşsiz gün batımı ile, hemen yanı başında bulunan Tavşan Kulakları Tepesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Sarımsaklı Nerede Nasıl Gidilir

Sarımsaklı, Balıkesir’e 130 km mesafede yer alan Sarımsaklı’ya kent merkezinden yolculuk 1,30 saat sürüyor. İzmir’e 118 km, Bursa’ya 280 km (3,30 saat), İstanbul’a 520 km (7 saat), Kocaeli’ne 429 km (5,30 saat), Eskişehir’e 443 km (5 saat), Adana’ya 998 km (13,30 saat), Antalya’ya 598 km (8 saat) ve Kayseri’ye 1009 km (12 saat) uzaklıkta bulunuyor. Ayvalık-Sarımsaklı arasında çok sık ve yaz aylarında gece geç saatlere kadar minibüs seferlerinin bulunduğu beldeye ulaşım oldukça kolay.

Karayolu

Sarımsaklı’ya en yakın büyük kent merkezlerinden biri olan İzmir’den yola çıkıyorsanız, Aliağa-Dikili-Sarımsaklı güzergahını izleyerek ulaşım mümkün. Diğer yandan İzmir-Balıkesir tren seferleriyle öncelikle Balıkesir merkeze gelip, buradan şehir içi ulaşım seçenekleriyle Sarımsaklı’ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Sarımsaklı’ya gelmek için ise, İstanbul-İzmit-Bursa-Balıkesir-Edremit-Ayvalık-Sarımsaklı güzergahını izleyerek toplam 527 km’lik yol kat etmeniz gerekiyor. Daha kısa mesafeli olanı ise Tekirdağ üzerinden Çanakkale-Ayvalık-Sarımsaklı güzergahı 482 km uzunluğunda.

İstanbul’dan, Sarımsaklı’ya hızlı feribotlarla da ulaşım mümkün. Yenikapı-Bandırma arasında sefer düzenleyen feribottan indiğinizde Bandırma’dan Sarımsaklı’ya Susurluk-Balıkesir üzerinden yaklaşık 3,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan 647 km uzaklıkta bulunan Sarımsaklı’ya özel aracınızla Ankara-Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Edremit-Ayvalık-Sarımsaklı güzergahını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Sarımsaklı’ya şehirlerarası otobüslerle gelmek isterseniz, birçok firmanın direkt Sarımsaklı’ya seferleri bulunduğu gibi yoksa, Balıkesir’e gelip buradan Sarımsaklı’ya hareket eden minibüslerle beldeye ulaşabilirsiniz.

Havayolu 

Sarımsaklı’ya ulaşım Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı ile sağlanıyor. Haftanın 7 günü İstanbul-Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt uçuş seferlerinin düzenlendiği havalimanından diğer illere de aktarmalı uçuş seferleri var.

Sarımsaklı’ya 48 km uzaklıkta bulunan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan direkt hareket eden Edremit, Burhaniye, Ayvalık araçlarına binip Ayvalık merkezine geldikten sonra, buradan Sarımsaklı minibüsleriyle beldeye geçebilirsiniz.

Balıkesir’in Ayvalık Küçükköy beldesinde yer alan Sarımsaklı, çevresindeki yaşamın 15. yüzyılda başladığı, adını bölgeden çıkarılan ve kilise, ev yapımında kullanılan sarımsı renkli taşlardan alan şirin, cennet bir tatil beldesi.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu