GezilesiKoylar

Güneşin Alkışlarla Uğurlandığı Mekan: Ayvalık Şeytan Sofrası

AGüneşin Alkışlarla Uğurlandığı Mekan: Ayvalık Şeytan Sofrası

Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde, sarp kayalıklarda bulunan Şeytan Sofrası, dünyada gün batımının en güzel izlenebildiği mekanlar arasında yer alıyor. İç turizmin gözde merkezlerinden Ayvalık Şeytan Sofrası, “seyir tepesi” özelliğiyle her yıl yüzbinlerce kişiyi ağırlıyor.

Turistlerin, gün batımından saatler önce çıkıp kayalıklarda en iyi yeri tutmaya çalıştığı Şeytan Sofrası’nda güneş, her gün büyük bir coşku ve alkışlar eşliğinde adalar üzerinden batarken eşsiz güzellikler sunuyor.

Önceden “Çanak Tepe” olarak adlandırılan, 124 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklarda bulunan alan, 1966 yılından bu yana Şeytan Sofrası adıyla biliniyor. Eski lav birikintisi olan bölgeye, “Cennetten kovulan şeytanın, yeryüzünde kendisine yeni bir cennet ararken buraya adım attığı ve kayalıklarda kocaman bir ayak izi kaldığı” inancı dolayısıyla Şeytan Sofrası deniliyor.

Yerli ve yabancıların adeta akın ettiği, yaz akşamlarında kayalıklar üzerinde yer bulabilmenin neredeyse imkansız olduğu Ayvalık Şeytan Sofrası’nın, dünyada gün batımının en güzel izlenebildiği yerler arasında ilk sıralarda geldiği ifade ediliyor.

Turistik tepeden gün batımını izlemek isteyenler, saatler öncesinden geliyor. En iyi noktayı belirleyen, fotoğraf makineleri ve kameraları için tripotlarını kuran ziyaretçiler, güneşin batacağı dakikaları merakla bekliyor.

Gökyüzünün yavaş yavaş sararmaya başladığı dakikalarda turistler, farklı bir heyecan yaşıyor. Ayvalık adaları üzerinden batmaya başlayan ve zaman zaman gökyüzünü kızartan güneş, büyük bir coşku ve alkışlarla uğurlanırken eşsiz bir güzelliği ortaya koyuyor.

Güneş, adalar arkasında kaybolurken bir sonraki güne ya da en kısa zamana adeta randevu veriyor.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu