GezilesiTarihi

Bergama’da Gezilecek Yerler

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Bergama’da Görülmesi Gereken Yerler
 • 1. Pergamon Antik Kenti
 • 2. Bergama Müzesi
 • 3. Kızıl Avlu (Serapeion)
 • 4. Kozak Yaylası
 • 5. Hacı Hekim Hamamı
 • 6. Güzellik Ilıcası
T

İzmir merkeze 100 km mesafede olan Bergama, tarihin en eski yerleşim yerlerinden. İyon, Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapan kent, Pergamon Krallığı’nın da başkenti olarak biliniyor. Burası, antik dönemin önemli sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanı olan Akropol ve MS 2. yüzyıla ait Kızılavlu gibi eserler sayesinde turistik önemini arttırıyor.

İzmir gezilecek yerler arasında yer alan Bergama, Güzellik Ilıcası, meşhur Kozak Yaylası ve plajlarıyla ünlü çok sayıda yere yakınlığıyla gelişmeye oldukça açık. Gezilecek yerlerinin yanı sıra, dokumacılık ve kilimciliğiyle de ünlü olan şehir, turistlerin de ilgisini çekiyor.

Bergama’da Görülmesi Gereken Yerler

1. Pergamon Antik Kenti

Bergama merkezinin yerinde kurulu olan Pergamon Antik Kenti, MÖ 282-133 arasında krallığın başkenti olarak biliniyor. Bu dönemde yapılan saray, tapınak, tiyatro gibi yapılan çok sayıda eser günümüzde görülebilir durumda. 1870’lerde başlayan kazı çalışmalarının hala sürdüğü antik kentte, yaklaşık 300 metre yükseklikteki tepede Akropolis, 10,000 kişilik, Batı Anadolu’nun en dik tiyatrosu, Athena Tapınağı, Dionysos Tapınağı ve saraylardan kalanlar ziyaretçilerin beğenisini topluyor. Bölgede görülebilecek çok sayıda eser olmasına rağmen, Zeus Sunağı, 1897’de yurtdışına götürülenler arasında.

2. Bergama Müzesi

Kültür Bakanlığı’na bağlı olan Bergama Müzesi, 1936’dan beri hizmet veriyor. Arkeoloji ve etnografya müzesi olan yer, başlangıçta 1878’de başlayan kazılardan çıkan eserlerin korunduğu depo olsa da zamanla sergi amaçlı kullanılmaya başlanıyor. Dikdörtgen bir avluyu çevreleyen galeriler ile avlunun arkasındaki sergi salonundan oluşan binaya sonraları depo, laboratuvar ve fotoğrafhane arşivi gibi bölümler de ekleniyor. Burada ayrıca, Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenen Zeus Sunağı’nın bir maketi de bulunuyor.

3. Kızıl Avlu (Serapeion)

Anadolu’nun en görkemli dini anıtsal yapılarından sayılan Sarepeion Tapınağı, tamamının tuğladan yapılması ve büyük ön avlusu nedeniyle halk arasında Kızıl Avlu olarak biliniyor. MS 2. yy’da yapıldığı düşünülen tapınağın, Mısır tanrıları Serapis ve İsis’e adandığı düşünülse de yan tarafındaki iki yuvarlak yapının tanrıları sırrını koruyor. Tarih boyunca ilevaler yapılan tapınak, Anadolu’daki erken 7 kiliseden biri olarak kullanılmaya devam eden yerlerden. Tapınağa giriş kapısı olan batı avlu kapısının bir kısmının günümüze ulaştığı yapı hakkındaki araştırmalar henüz tamamlanmış değil.

4. Kozak Yaylası

Oldukça geniş bir alana yayılan Kozak Yaylası, Balıkesir ve İzmir’e kadar ulaşıyor. Burada bulunan çok sayıdaki fıstık çamları altında yürüyüş yapmanın keyfi bir başka güzel. Yayla, kamp alanları ve yürüyüş parkurlarıyla özellikle kuş gözlemciliği için oldukça uygun. Motorcu ve bisikletçilerin de sevdiği rotalardan olan yer, Off-road sevenlerin de favori mekanlarından. Bergama-Ayvalık yolu arasında kalan yayla çevresinde bulunan Nebiler Şelalesi, küçük bir kaplıca ve mağara da bulunuyor.

5. Hacı Hekim Hamamı

Erkekler ve kadınlar için iki bölüme ayrılan Hacı Hekim Hamamı, halk arasında Çifte Hamamlar ya da erkekler hamamının çarşıya açılan kapısından dolayı Çarşı Hamamı olarak da biliniyor. Toplamda 24 kubbeye sahip yerin, oldukça titiz bir mimari yapıya sahip olması dikkat çekiyor. Duvar süslemeleri, kirpi saçakları, göbek taşı ve kurnalardaki süslemelerin birçoğu bozulsa da günümüze ulaşanlar güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

6. Güzellik Ilıcası

Bergama’ya 4 km uzaklıktaki Güzellik Ilıcası, kubbeli yapısı ve sahip olduğu iki mermer havuzlu kaplıcasıyla ilgi görüyor. Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulduğu bilinen kaplıca, Eskülap Banyoları adıyla da biliniyor. Çok sayıda hastalığa iyi geldiği belirtilen kaplıcaların yan tarafında belediyeye ait bir otel ve bongalovlar da bulunuyor. Tarihte, Kleopatra’nın bu kaplıcada yıkanarak güzelleştiği rivayeti de ilgiyi arttıran nedenler arasında.

İzmir çevresinde gezilecek yerler arasındaki Bergama, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Ayvalık ve İzmir gibi turistik birçok yere yakınlığından dolayı bu sayıyı daha da arttıran kentte, görülmeye değer çok sayıda mekan mevcut.

Artıları

 • ………..
 • ………..

Eksileri

 • ………..
 • ………..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu