GezilesiÖren Yerleri

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
  • Ayvalık Adaları

A“Adalar Kenti” olarak bilinen Ayvalık’ta yer alan ve emsalsiz bir doğa harikası olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, irili ufaklı toplam 22 adadan oluşan Ayvalık Adaları’nın 20’sini kapsıyor. 17.950 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan alan, bozulmamış doğası ve tarihi yapılarıyla Kuzey Ege’nin en değerli bölgesi.

21 Nisan 1995’de Ayvalık Adaları Tabiat Parkı olarak ilan edilen bölge, toplam 20 adayı kapsayan park alanıyla bir iç deniz gibi algılanarak Ayvalık’ı korunaklı bir koy haline getiriyor. İçerisinde farklı mini ekosistemler barındıran ve çeşitli endemik türler olmak üzere çok sayıda bitki ve balık türü ile özel bir alan olan tabiat parkı, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin doğal yapısı ve iklim koşulları nedeniyle kıyı alanlarındaki zengin biyolojik çeşitliliğin bir parçası.

Akdeniz‘de yalnızca iki yerde bulunan kızıl mercanların yer aldığı park, kuzey Ege’de doğallığı bozulmamış, her dalgıç seviyesine uygun 30 civarında dalış noktasının bulunduğu ve bazılarının sahip olduğu mercan yatakları nedeniyle Türkiye kıyıları içinde de benzeri bulunmayan dalış noktalarını oluşturuyor

Pleistosen’deki tektonik hareketler sonucu çöken Ege çanağındaki tepelerin su üzerinde kalmasıyla oluşmuş jeomorfolojik birimler olan Ayvalık Adaları, oluşumlarında büyük rol oynayan eski dağ uzantıları sayesinde denizaltı topografyasını etkileyerek denizaltında ender doğal peyzaj güzelliklerini belirlemiş.

Ayvalık Adaları

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Alibey Adası (Cunda), Pınar Adası (Mosko, Kılavuz), Çıplak Ada, Yellice Ada (Poyraz Ada), Güneş Adası, Maden Adası (Pirgos ), Kız Adası, Yumurta Adası, Balık Adası, Kara Ada, Hasır Adası, Küçükmaden Adası, Güvercin Adası, Maden Ada, Taşlı Ada (pileyit), Yelken Adası (Ayiy alo), Yalnız ada (Petago),Kara Adası(küçük), Yuvarlak Ada ve Göz Adası’ndan (Kalamapulo) meydana gelen alanı kapsıyor.

Adaların çevrelediği körfezin oluşturduğu görsel peyzaj ile tarihi kilise ve manastırları, geleneksel mimarinin oluşturduğu eski kent dokuları ve geleneksel yaşam biçimini oluşturan taş evleriyle birinci derece doğal sit alanı. Deniz canlıları ve doğal çeşitlilik kadar doğal, kültürel ve arkeolojik değerler bakımından da Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nı eşsiz kılıyor.

Bitki örtüsünün ve denizin çevrelediği panoramik peyzajlar eşliğinde parkta yapılması düşünülen yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları sayesinde Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda alternatif bir gezi imkânı olacak. Sahada, ada ve park manzarasına hâkim Şeytan Sofrası, Kumluk Mevkii, Patrice Koyu, Pınar Boğazı, Kuz Koyu ve Kestanli Bahçe Koyu gibi nokta bulunuyor. Bununla birlikte Ayvalık’tan hareket eden ve adaları dolaşan tekneler ile de bu doğa harikası eşsiz bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Artıları

  • ………..
  • ………..

Eksileri

  • ………..
  • ………..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu